kiev rehber

KİEV'DE ULAŞIM

Kiev'de belki de en zorlanacağınız kısım neredeyse her yerdeki tabelaların kiril alfabesiyle yazılmış olmasıdır. Tecrübelerimden bir şeyler aktarmam gerekirse buraya gelen çoğu arkadaşımız internetten bir şeyler araştırıp geliyor ama buraya gelip buradaki tabelaların kiril alfabesiyle olduğunu görünce çok zorlanıyorlar. Bunun içinde bir çözüm var tabiki. Telefonunuzdan Google Asistanı kullanabilirsiniz. Google Asistan kiril alfabesinden latin alfabesine hatta direk Ukraynaca'dan Türkçe'ye çevirmede size çok yardımcı olacaktır.

Ukrayana'da yolunuzu bulmanıza yardımcı olacak bir başka uygulama ise Maps.me dir. Bu uygulama bir navigasyon uygulamasıdır ve size yolunuzu bulurken çok yardımcı olacaktır. Bu uygulamanın en güzel yanı ise telefonunuza indirdikten sonra internet olmadan da kullanabiliyor olmanızdır. Bir yerden bir yere giderken kaç dakikada gideceğinizi, o yere gitmek için hangi toplu taşıma araçlarını kullanabileceğinize kadar tüm ayrıntıları gösteriyor.

Otobüsle seyahat etmek isterseniz şehir içinde otobüs veta troylebüs mevcuttur. Bunun için yapmanız gereken 3 Grivnaya bir bilet alıp tobüse bindikten sonra bu bileti bilet doğrulayıcı makinadan geçirmektir. Eğer bilet almadan binerseniz ve yakalanırsanız bunun cezaları yüksek ücretlerdir. Türk Kiev Rehberiniz olarak önerim 3 Grivna'dan kaçmayarak bilet almanızı tavsiye ederim. Biletinizi bilet doğrulayıcı makinadan geçiremediyseniz yanınızdaki birinden biletinizi okutması için rica edebilrisiniz. Biletleri sürücülerden veya bilet satış noktalarında temin edebilirsiniz.

kiev rehber

KİEV'DE KOLAY ULAŞIM

Kiev'de kullanabileceğiniz bir başka seçenek ise metrodur. Göz alıcı Sovyet mimarilerinin yanı sıra, Kiev'deki metronun bir başka özelliğide dünyanın en derin metrosu olma ünvanına sahip olmasıdır. Kiev metrosunda üç tane hat vardır. Bunlar kırmızı, mavi ve yeşil renklerle ayrılmştır. Kiev'in diğer yerlerindeki tabelalara göre metro istasyonundaki tabelalar hiç karmaşık değildir. Ukraynaca'nın yanı sıra İngilizce tabelalarda mevcuttur. Bir metro biletinin fiyatı 4 grivnadır. Bunun dışında metro geçiş kartı ve ya aylık metro kartları da alabilirsiniz.

Bir başka ve en çok kullanılan ulaşım şekli ve Kiev Rehberinizinde önerdiği ulaşım şekli taksiyle ulaşımdır. Kiev Rehberiniz olarak Ukrayna'da yolda bulduğunuz bir taksiye binmemenizi öneririm. Özellikle havaalanından indiğinizde sizi gitmek istediğiniz yere götürmek isteyen taksicilere kanmayın. Bunlar sizden fazla ücret talep ederler. Sizin yapmanız gerek önceden Uber veya Uklon gibi uygulamalar indirmek ve buraya geldiğinizde bu uygulamaları kullanarak daha ucuza seyahat etmektir. Bu uygulamalarda olduğunuz yeri ve gitmek istediğiniz yeri önceden belirlersiniz ve bu uygulamalarda size gideceğiniz yere yazacak ücreti,aracın plakası ve şoförüne kadar tüm detayları vermektedir.